Kelionės su gyvūnais
Kelionė automobiliu su gyvūnais nesilaikant bendrųjų reikalavimų pervežant augintinius gali nemaloniai sugadinti atostogas. Keliaudami su Mikroautobusų nuoma to išvengsite jei laikysitės nustatytų bendrųjų reikalavimų. Dažnam keliautojui, auginančiam naminį gyvūną, norisi per atostogas nesiskirti ir su augintiniu. Tačiau dažnai trūksta informacijos, kokius reikalavimus gyvūnams pervežti taiko, šalių muitinės ir kitos tarnybos. Yra daugybė reikalavimų, kuriuos reikia įvykdyti, norint keliauti su savo šuniuku arba katyte į užsienį. Susipažinkite su bendraisiais reikalavimais pervežant augintinius, automobiliais, keltais, apsistojimas viešbučiuose ar kempinguose.
Bendrieji reikalavimai:
Nuo 2014m. gruodžio 29d. įsigalioja nauji reikalavimai nekomerciniam gyvūnų augintinių vežimui. Nepriklausomai nuo to, kokio tipo transporto priemonėmis keliaujama su gyvūnais, jie turi atitikti atitinkamus veterinarijos reikalavimus, priklausomai nuo to, į kokią ar iš kokios šalies vežami.
Reikalavimai šunų, kačių ir šeškų vežimui iš ES šalių į Lietuvos Respubliką ar kitas ES šalis:
- Ženklinimas (paženklintas poodine mikroschema arba tatuiruote, jei ji padaryta iki 2011m. liepos 3d.).
- Vakcinacija nuo pasiutligės (vyresniems nei 3mėn. ir atlikta ne mažiau kaip 21 diena iki gyvūno vežimo į kitą ES valstybę) arba Deklaracija (keliaujant į Lietuvą).
- Gyvūno augintinio pasas arba veterinarijos sertifikatas (sertifikatas tinka tik tuomet, jei gyvūnas gimė ne ES šalyje ir keliauja iš jos).
- Gydymas nuo echinokokozės (papildomai reikalingas tik šunims ir tik vykstant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją ir Maltą iš bet kurios šalies). Veterinarijos gydytojas turi suduoti veterinarinius vaistus ne daugiau kaip prieš 120 valandų ir ne mažiau nei prieš 24 valandas iki planuojamo jų įvežimo į nurodytas šalis.
Keliaudami į kitas ES šalis papildomai pasidomėkite šalies nacionaliniais reikalavimais dėl išimčių taikymo.
Reikalavimai šunų, kačių ir šeškų vežimui iš trečiųjų šalių (ne ES šalių) į Lietuvos Respubliką ar kitas ES šalis:
- Ženklinimas. Gyvūnas (šuo, katinas, šeškas) turi būti paženklintas tatuiruote, jei ji padaryta iki 2011m. liepos 3d., arba poodine mikroschema.
- Vakcinacija nuo pasiutligės. Šunys, katės ir šeškai turi būti vakcinuoti nuo pasiutligės pagal vakciną pagaminusios įmonės rekomendacijas. Šunys, katės ir šeškai gali būti vakcinuojama tik inaktyvuota vakcina, kurioje yra ne mažiau kaip vienas antigeninis vienetas vienoje vakcinos dozėje.
- Gyvūno augintinio pasas arba veterinarijos sertifikatas. Jeigu gyvūnas gimė ne ES šalyje, reikia turėti valstybinio veterinarijos gydytojo išduotą veterinarijos sertifikatą (keliaujant į Lietuvą – ir Deklaraciją).
- Gydymas nuo echinokokozės (papildomai reikalingas tik šunims ir tik vykstant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją ir Maltą iš bet kurios šalies).
- Pasiutligės antikūnų serologinis tyrimas. Praėjus ne mažiau kaip 30 dienų po vakcinacijos nuo pasiutligės ir likus 3mėn. iki įvežimo į ES valstybę iš trečiosios šalies (nepaminėtos Reglamento Nr. 577/2013/ES II priedo 1 ir 2 dalyse), reikia atlikti gyvūno kraujo tyrimą patvirtintoje laboratorijoje.
- Papildomai pasidomėkite šalies nacionaliniais reikalavimais dėl išimčių taikymo.
Kitiems gyvūnams nei šuo, katė ar šeškas, vežant ne komerciniais tikslais, nėra nustatyti specialieji reikalavimai, t.y. nėra numatyta, kad būtina turėti tam tikrus dokumentus, jei vežama ne daugiau kaip 5vnt. kitų rūšių gyvūnų (pvz. žiurkėnų, žiurkių, jūrų kiaulyčių, degu, šinšilų, žuvyčių, papūgėlių ir kt.). Tačiau šalys gali taikyti nacionalinius reikalavimus, dėl to rekomenduojame pasitikslinti atitinkamų šalių interneto svetainėse.
Keliavimas laivais ir keltais:
Keliavimas su gyvūnais daugelyje laivų kompanijų yra priimtinas. Keliaujant keltu su šuniu, būtina sutvarkyti jo sveikatos dokumentus. Reikalavimai ES tokie pat, kaip anksčiau aprašyti oro bendrovių reikalavimai. Šeimininkas turi išsipirkti specialią kajutę arba gyvūnams skirtą specialų narvą, esantį kelte. Tokių kajučių, narvų skaičius keltuose ribotas. Naminiai gyvūnai gali būti pervežami keltais tik apie tai iš anksto informavus bilieto užsakymo metu ir gavus sutikimą naminio gyvūno pervežimui. Visuose keltuose yra įrengtos specialios kajutės. Keleiviai su naminiais gyvūnais gali būti pervežami tik specialiai gyvūnų pervežimui paskirtose kajutėse. Keleiviai su naminiais gyvūnais privalo išpirkti visą kajutę. Kajutėse gyvūnams draudžiama gulėti ant lovų. Nemokama alternatyva – gabenti augintinį automobilyje nemokamai. Tačiau kelionės metu keleiviams draudžiama pasilikti automobilyje.
Keliavimas automobiliu per valstybės sieną:
Keliavimas su gyvūnais automobiliu yra ypač patogus. Tačiau taikomi tie patys reikalavimai, gyvūnėliai turi atitikti visus bendruosius reikalavimus, paminėtus aukščiau, keliaujant į/iš Europos Sąjungos šalių ar trečiųjų šalių. Vykstant į Rusiją ar Baltarusiją skiepai turėtų būti atlikti ne vėliau nei prieš metus ir ne anksčiau nei likus mėnesiui iki išvykimo. Keliaujant į Ukrainą be anksčiau minėtų punktų dar reikalingas ir pasiutligės antikūnių kraujo tyrimas. Išsamią informaciją galite rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklapyje.
Apsistojimas su gyvūnais viešbučiuose:
Prieš užsisakydami viešbutį pasidomėkite, ar į jį priimami ir gyvūnai. Vieni viešbučiai keturkojus svečius noriai priims be papildomo užmokesčio, kiti gali paprašyti sumokėti už nakvynę daugiau. Kai kurie viešbučiai priima gyvūnus tik tam tikru metų laiku. Jei gyvūnai priimami, būtinai išsiaiškinkite, kurioje vietoje augintinis miegos, nes jums gali tekti pasirūpinti guoliu. Būkite pasirengę užtikrinti kambario švarą. Kita vertus, visuomet galite palikti gyvūną specialiuose viešbučiuose mūsų šalyje.
Apsistojimas su gyvūnais kempinguose:
Kaip ir viešbučiai, taip ir kempingai skirtingai priima bei apmokestina nakvynę su gyvūnais. Paprastai kempingai skelbia savo vidaus taisykles viešoje erdvėje. Jose visuomet rasite specialius punktus apie naminių gyvūnų viešnagę. Įprastai bet kuris kempingas jūsų paprašys užtikrinti, jog jūsų augintinis nekels grėsmės kitiems gyventojams, netrikdys ramybės. Gali būti būtinas antsnukis bei pavadėlis šunims. Įsitikinkite, jog jis pakankamai tvirtas, jog išlaikytų keturkojį draugą, jei jis susierzintų. Atkreipkite dėmesį, kas provokuoja jo piktas reakcijas, kad žinotumėte, kaip efektyviai susidoroti su situacija. Visuose kempinguose prašoma nepalikti savo gyvūno be priežiūros. Po viešnagės privalėsite atsakyti už teritorijos švarą, t.y. surinkti ekskrementus. Daugelio kempingų administracijos padės pasirūpinti specialiais maišeliais. Kad keliauti būtų drąsiau ir išvengtumėte netikėtų staigmenų, prieš išvykstant rekomenduojame pasitarti su veterinarijos gydytoju ir savo kelionių agentu.
Keleivinių mikroautobusų nuoma siūlo prieš planuojant kelionę nepamiršti pasirūpinti ir savo augintinio dokumentais ir pačiu augintiniu.