Lankytinos vietos Kroatijoje

  1. Plitvicų ežerai (kroatiškai Plitvička jezera) yra nacionalinis parkas Kroatijoje, apie 140 km nuo Zagrebo, netoli Bosnijos ir Hercegovinos sienos. Parkas garsėja savo 16 ežerų, tekančių vienas į kitą įspūdingais kriokliais. Kiekvienoje terasoje vanduo trykšta pro šimtus angų akytoje sienoje, liejasi per kraštą ir krinta į žemiau esantį ežerą begalinėmis žėrinčiomis vandens kaskadomis. Ežerų spalva kinta nuo žydros ir mėlynos iki skaisčiai žalios. Tai priklauso nuo apšvietimo ir mineralų kiekio vandenyje. Mikroautobusų nuoma kviečia pasigrožėti Plitvicų ežerais ir užsukti į Kroatiją. Ežerai išsidėstę pietinėje Kapelos kalnų, kurie sudaro dalį Dinarų kalnų dalyje, 503–639 metrų aukštyje. Visų ežerų ilgis sudaro 8 km, o bendras plotas apie 200 hektarų. 1979 m. Plitvicų ežerai buvo įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
  2. Dubrovnikas – miestas piečiausioje Kroatijos dalyje, įkurtas VII amžiuje prie Adrijos jūros. Garsus savo įspūdingu senamiesčiu, saugomu UNESCO. Dubrovnikas – vienas iš seniausių Europos kurortų. Pelnytai turistų ir vietinių gyventojų pramintas Adrijos perlu. Nors miestas buvo daug kartų nušluotas nuo žemės, jis vis tiek yra turbūt pats gražiausias ir įspūdingiausias visoje Kroatijoje. Dubrovnike labai švarūs ir tvarkingi paplūdimiai. Tiesa, jūroje yra ežių, o pakrantė akmenuota, tad patogiau ir saugiau maudytis su tam tikra avalyne. Beje, Dubrovnike labai gražūs saulėlydžiai. Norintys juos užfiksuoti turėtų ateiti anksčiau, nes saulė čia leidžiasi labai anksti – 21 valandą jau būna tamsu.
  3. Paklenicos nacionalinis parkas įkurtas 1928 metais Velebitų kalnų grandinėje, kuri palei Adrijos jūrą Kroatijoje driekiasi daugiau nei 150 km. Pats Paklenicos nacionalinis parkas yra įsitaisęs tarp Marasovičiaus gyvenvietės šiaurinėje dalyje iki aukščiausių Velebito kalnų viršūnių – Vaganskio, Babino ir Sveto brdo – pietuose. Tai yra vienas iš seniausių parkų Kroatijoje, užima 96 km2, kuris kiekvienais metais pritraukia šimtus tūkstančių turistų. Visame Paklenicos parke yra gražūs slėniai ir gilūs tarpekliai. Sakoma, kad Paklenicos nacionalinis parkas yra žaviausia ir gražiausia Velebito kalnų grandinės dalis. Paklenicos parkas yra suskirstytas į dvi dalis, kurias sudaro Mažoji Paklenica ir Didžioji Paklenica. Kalnų maršrutų gerbėjams Paklenicos parke įrengta apie 200 kilometrų išsiraičiusių turistinių takų, kuriame gali sutikti vietinių gyventojų, kurie būtinai pavaišins Jus rakija. Teisingą objekto kryptį nurodo visame parke sustatyti informaciniai stendai ir ženklai. Jie neleidžia parke pasiklysti, net ir sunkiai besiorientuojantiems įvairiose vietovėse.
  4. Krka nacionalinis parkas. Krka upė neretai tituluojama gražiausia Kroatijoje. Ir ne veltui. Šios upės žemupyje ir vidurupyje yra net septynios grupės įspūdingų krioklių, kurių bendras kritimo aukštis viršija 240 m. Krka upėje yra įrengtos specialios maudyklės, kuriose tiesiog krioklių pašonėje gali maudytis visi panorėję. Vieni įspūdingiausių Krka nacionaliniame parke – tai Skradinski Buk kriokliai. Įveikęs 17 travertino terasų, išsidėsčiusių 400 m ilgio atkarpoje, upės vanduo čia krenta iš daugiau nei 37 m aukščio. Šie kriokliai laikomi gražiausiais kalcio karbonato kriokliais visoje Europoje.
  5. Bračo sala. Bolo – miestas, esantis pietinėje Bračo salos pakrantėje yra populiari atostogų kryptis Kroatijoje. Didžiausia Bračo salos atrakcija – Auksinis ragas (Zlatni rat) – smulkiais akmenukais nusėtas smaigalio formos paplūdimys, 500 metrų besidriekiantis į jūrą. Įdomiai susiformavęs sausumos plotas įtakojamas stiprių povandeninių jūros srovių, bangų ir vėjo nuolat keičia savo padėtį. Auksinis ragas yra tik du kilometrai nuo Bolo miesto, todėl jis greitai pasiekiamas automobiliu arba pėsčiomis, einant pajūrio pakrante.
  6. Splitas. Splito miestas ir jo atsiradimas siejamas su Romos imperatoriaus Diokletiano rūmų pastatymu. Tačiau istoriniai tyrinėjimai bei atrasti įrodymai, leidžia manyti, kad dar seniau čia buvo įsikūrusi graikų kolonija. Splitas – didžiausias ir svarbiausias miestas Dalmatijoje. Įsikūręs Adrijos jūros pusiasalio rytinėje pakrantėje. Splite yra gausu bažnyčių, muziejų ir paminklų. Būtina aplankyti Kroatijos archeologinių paminklų muziejų, Archeologijos muziejų, Šv. Pranciškaus bažnyčią, Dievo Motinos Malonės bažnyčią Popjude, Nacionalinę dailės galeriją, Meštrovičiaus galeriją.
  7. Zadaras. Zadaras – miestas pietinėje Kroatijoje, Dalmatijos regione. Kroatijos mieste Zadare rasite visko, ko reikia idealioms atostogoms: jūrą, saulę, puikų vaizdą, istorinį, bet kartu ir modernų senamiestį, gerų vietų pavalgyti ir pasilinksminti, ir dar prie visa to – nedideles kainas. Zadaro geografinė padėtis, kažkada pasitarnavo miesto gynybai. Istorinį Zadarą supa ne tik aukšta mūrinė siena, bet ir vanduo – miestas įsikūręs pusiasalyje. Savom kojom į senamiestį patekti patogiausia pėsčiųjų tiltu. Atvykus su automobiliu, reikės parkuotis gatvėse šalia senamiesčio tvoros.
  8. Rovinjas ir Istrijos pusiasalis. Rovinjas – tai buvęs romėnų uostas, vėliau valdytas bizantiečių, frankų, venecijiečių. Miesto istorinės įžymybės – tai Balbi arka (senoviniai miesto vartai, XVII a.), laikrodžio bokštas (menantis vėlyvąjį renesansą), Šv. Eufemijos katedra (statyta ankstyvosios krikščionybės laikais, vėliau perstatyta). Istrijos pusiasalyje taip pat verta užsukti į Motovuną – jaukų senovinį miestelį, įsitaisiusį ant kalvos. Anot legendų, Motovuną kadaise pastatė milžinai. Dar viena Istrijos įžymybė – tai romėnų palikimu besididžiuojanti Pula. Šį miestą garsina įspūdingas romėnų amfiteatras.
  9. Makarska. Keleivinių mikroautobusų nuoma siūlo aplankyti Makarskos miestą, kurią vadina rojumi žemėje. Nedidelis miestas laikomas vienu gražiausių Pietų Kroatijoje, turi dviejų kilometrų ilgio akmenuoto paplūdimio juostą. Iš vienos pusės ją gaubia aukšti Biokovo kalnai, priklausantys antriems pagal dydį Europoje Dinarams, iš kitos pusės kurorto krantus skalauja žydra ir druskinga Adrijos jūra. Išskirtinės klimatinės sąlygos (karštis ir drėgmė) formuoja kontrastingą reljefą, kur vyksta greita vegetacija, gausiai dera įvairiausi vaismedžiai. Apelsinai, granatai, figos, alyvuogės, vynuogės, citrinos. Viso to galima nusipirkti ir paragauti turgeliuose.
  10. Zagrebas. Kroatijos sostinė ir svarbiausias ekonominio ir politinio gyvenimo centras, įsikūręs Savos upės slėnyje. Šiaurinėje pusėje miestą supa Medvenicos kalno šlaitai. Zagrebe gausu kultūrinių objektų – muziejų (jų čia veikia apie 20), teatrų (16), bibliotekų. Dauguma pastatų statyti po 1880 m. miestą sugriovusio žemės drebėjimo.