Automobilio istorija

Automobilio istoriją reiktų pradėti pasakoti nuo to kada, kaip ir kodėl išrado ratą. Maždaug prieš 3500 metų prieš mūsų erą šumerai išrado ratą.  Tam įtakos turėjo tai, kad jie suprato, kad pargabenti tam tikrus daiktus yra paprasčiau ir lengviau, jeigu po jais padedami apvalūs medžių kamienai. Taigi, šiuo principu atsirado vežimas – dvi storos rąsto riekes, kurių viduryje padarytos skylės, per kurias perverta ilga lazda ir ant šios ašies sukalta medinė dėžė. Vežimą galima vadinti šiuolaikinio automobilio protėviu.

Tačiau žmonėms, kad išrastų automobilį prireikė dar 5200 metų. Daugelį metų automobiliais buvo vežimai ir karietos, prie kurių kinkomi prijaukinti laukiniai gyvuliai: jaučiai, arkliai, asilai.

Arklių traukiami vežimai judėjo greičiau ir galėjo pavežti daugiau nei pėsčias žmogus, tačiau žmonės, norėjo judėti dar greičiau. Buvo išrastas dviratis, tačiau jis vis tiek neatitiko žmonių poreikių, nes karietos už dviračius vis tiek buvo greitesnės ir dviračiu galėjo važiuoti tik vienas žmogus. Dar vėliau pagaminami pirmieji garo mašinomis varomi traukiniai. Tačiau ir šis išradimas nebuvo puikus, nes traukinys galėjo judėti tik jam specialiai nutiestais bėgiais, o ir garo mašinos buvo pernelyg sunkios, jas nuolat reikėjo kūrenti.

Ir pagaliau taip lauktas išradimas – sugalvotas vidaus degimo variklis. Jo principas, kad ratus suka judantys stūmokliai ir stūmoklius verčia judėti karbiuratoriuje sprogstančio benzino garų jėga. Istorikų duomenimis pirmasis automobilis 1885 metais buvo pagamintas vokiečių inžinieriaus – Karlo Benco. 1893 m. amerikietis Henris Fordas surinko savo pirmąjį automobilį pavadinimu „Quadricycle“. O didysis automobilių bumas prasidėjo 1912 metais, kai Henris Fordas pradėjo masinę automobilių gamybą ir daugelis galėjo įsigyti automobilius, nes jie buvo paprasti ir pigūs. Taigi, automobilius gaminančių bendrovių tik daugėjo, o automobiliai kasmet tobulėjo. Juk pirmieji automobiliai neturėjo nei priekinio stiklo, nei valytuvų, buvo triukšmingi ir labai daug degalų sunaudodavo, tačiau Pirmasis ir Antrasis pasauliniai karai stipriai prisidėjo prie automobilių tobulėjimo. Šiandien daugiausia automobilių pagaminama Japonijoje, Vokietijoje, JAV ir Prancūzijoje. Beveik kiekvienas žmogus nori įsigyti automobilį, tačiau ne visi sau gali tai leisti. Tačiau reikia nepamiršti garsiojo kombinatoriaus Ostapo Benderio iš Odesos žodžių: „Draugai, automobilis – ne prabanga, o tik susisiekimo priemonė“.

Mūsų laikais automobilius, mikroautobusus ir net sunkvežimius galima ne tik pirkti bet ir nuomotis, ką mikroautobusų nuoma Rent a Car ir rekomenduoja.